Zabawy w ramach innowacji- październik

opublikowane: 5 lis 2017, 06:03 przez Przedszkole Karlino   [ zaktualizowane 5 lis 2017, 06:04 ]

Od 2. października w naszym przedszkolu rozpoczęto realizację innowacji pedagogicznej pt.„Rozwijamy dziecięce zdolności, zainteresowania i pasje”opracowaną przez Radę Pedagogiczną. Głównym założeniem programu jest stworzenie warunków dzieciom uzdolnionym do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju, który może doprowadzić do pełnego rozkwitu ich uzdolnień i zainteresowań oraz pasji.

Odbywa się to w formie warsztatów: matematyczno-logicznych, plastyczno-manualno-konstrukcyjnych, muzyczno-tanecznych, przyrodniczo-poznawczych oraz teatralno-literackich.

Dzięki innowacji umacniamy procesy myślowe wychowanków i wyzwalamy u nich dużo śmiechu i radości oraz wiele przyjemności z proponowanych zajęć i zabaw:

• Puchatki rozwijały się manualnie tworząc różnorodne formy plastyczne.
  • W ramach innowacji przyrodniczo- poznawczej dzieci z grupy "Tygryski" zapoznawały się z nazwami drzew takie jak kasztanowiec , dąb, jarzębina. Przyporządkowywały do nich owoce oraz oglądały je za pomocą lupy mogąc w ten sposób wskazać różnice w wyglądzie .
  • W grupie Kłapouszki podczas zajęć teatralnych najważniejsza była praktyka. Dzieci bawiły się pacynkami, przebierały w stroje, wcielając się w role, m.in.księżniczek i zwierzątek.
  • Na zajęciach muzyczno- ruchowych dzieci z grupy Pszczółki miały możliwość poznawania różnych instrumentów oraz samodzielnie wykonały grzechotki. Z dużym zaangażowaniem ćwiczyły swoje role do przedstawienia „Urodziny Marchewki”  oraz uczestniczyły w zajęciach ruchowych i ćwiczeniach rytmicznych z rekwizytami. Codziennie prowadzone zajęcia muzyczne to świetna zabawa połączona z rozwijaniem osobowości i pewności siebie u dzieci.
  • Biedroneczki rozwijały zdolności poznawcze przeliczając materiał przyrodniczy oraz różnorodne liczmany.
  • Króliczki na zajęciach przyrodniczo - poznawczych poszerzały wiedzę na temat otaczającego świata przyrody. Zamierzeniem tych warsztatów było rozbudzenie w wychowankach zainteresowania przyrodą, poznanie tego czego jeszcze nie zdążyli odkryć. Otaczające nas środowisko najlepiej poznać poprzez wycieczki i spacery w ciekawe miejsca, dzieci wiedzą, że dobrze bawić można się w każdą pogodę. Króliczki czerpały ogromną radość ze wspólnie spędzanego czasu w otoczeniu przyrody.
  • Kangurki tworzyły formy plastyczne wykorzystując w tym celu różnorodne techniki. Dzieci między innymi tworzyły: sówkę ze słoików z wykorzystaniem darów jesieni, mozaikę z makaronu, wyklejankę z ostrużyn, cudaki z liści i wiele, wiele innych...
  • Prosiaczki w ramach warsztatów teatralno- literackich poznawały nowe zagadnienia ze świata teatru, tworzyły plakaty na przedstawienia teatralne oraz wcielały się w role reżyserów i aktorów, występując między innymi przed dziećmi z równoległej grupy w teatrzyku ,,Czerwony Kapturek", wykorzystując przygotowane do tego własnoręcznie sylwety postaci.
  • Żabki uczestniczyły w zajęciach ruchowych i ćwiczeniach rytmicznych z instrumentami.
  • W grupie " Sówki" dzieci podczas zajęć przeliczały kasztany, rozwiązywały zagadki logiczne, odwzorowywały kształty poznanych figur, np. układały je z patyczków, sznurka. Doskonaliły sprawność graficzną, porządkowały zbiór wg wzrastającej liczby elementów.