Aktualności‎ > ‎

Europejski Dzień Języków Obcych

opublikowane: 29 wrz 2019, 10:37 przez Przedszkole Karlino   [ zaktualizowane 30 wrz 2019, 21:59 ]

Europejski Dzień Języków Obcych

Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz  że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy. Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Nasze przedszkole przyłączyło się do tej inicjatywy w związku z tym w każdej grupie odbyły się zajęcia promujące nauczanie języków.

Kangurki: wybrały się w podróż do Francji. Na wyprawę wyruszyły samolotem wprost do Paryża.  I tak oto przedszkolaki: układały wieżę z kubeczków podobną do Wieży Eiffla, słuchały francuskich piosenek, przechodziły przez tunel (Łuk Triumfalny), brały udział w wyścigu ślimaków czy skakały jak żabki, próbowały francuskich przysmaków tj. ser camembert, bagietka „baguette” czy rogaliki „croissant”. Harcom i pląsom nie było końca. Na zakończenie przedszkolaki miały możliwość podążając za francuską modą sfotografować się w berecie.

Króliczki: wybrały się w podróż po Europie odwiedzając Włochy i Wielką Brytanię. Króliczki dowiedziały się kilku ciekawostek na temat zwiedzanych krajów. Były zabawy przy muzyce, zawody w przepłynięciu gondoli na drugi brzeg, pizza- masaż. Można było podziwiać pamiątki i gadżety , które przyniosły ze sobą dzieci. Uwieńczeniem zajęć była degustacja włoskich przysmaków.

Motylki: udały się niewidzialnym samolotem w fascynującą i pełną wrażeń podróż po krajach Europy. Poznały budowle charakterystyczne dla danego kraju, a także pozdrowienia i zwroty w różnych językach. Ciekawą i przyjemną atrakcją była degustacja herbatki angielskiej w pałacu Buckingham. Na koniec odbiły swoimi dłońmi wzory flag na wspólnym plakacie. Ten dzień był doskonałą okazją, aby uświadomić dzieciom jak ważną rolę we współczesnym świecie odgrywa znajomość języków obcych. Ponadto atrakcyjna forma obchodów zachęciła przedszkolaki do nauki języków Dziękujemy serdecznie rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu dekoracji.

Pszczółki: Pszczółki w tym dniu zgromadziły wspólnie z rodzicami wiele różnorodnych przewodników, pamiątek oraz symboli z krajów europejskich. Urządziły Wystawę Europejką po czym udały się w podróż po naszym kontynencie. Flagi państw europejskich "podpowiadały" gdzie aktualnie jesteśmy. Dowiedzieliśmy się o stolicach europejskich, zabytkach, tradycyjnych potrawach różnych państw. Najwięcej radości sprawiły nam powitania, zwroty grzecznościowe i pożegnania wyrażone w językach różnych państw. Śpiewaliśmy w języku angielskim znane dziecięce piosenki. Na zakończenie podróży każdy z nas wykonał pracę plastyczną – flagę państwa, które z pewnością kiedyś odwiedzi !

Żabki: wyruszyły w podróż po Europie. Dzieci poznały flagi państw europejskich oraz ich symbole. Wysłuchały „Dzień dobry”, „Cześć” we wszystkich językach. Można było się przyjrzeć pamiątkom, które przyniosły ze sobą dzieci. Na koniec zajęć Żabki wykonały plakat. Było bardzo ciekawie.

Tygryski dowiedziały się jakie państwa znajdują się w Europie oraz jak wyglądają ich flagi. Miały możliwość przywitania się w obcym języku, wysłuchania piosenki oraz zatańczenia do niej. Dzieci poznały również zwyczaje i tradycje wybranych państw. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną w formie flagi.

Puchatki: wybrały się w podróż po Europie, gdzie mogły poznać tradycje i zwyczaje państw, które odwiedzili. Puchatki dowiedzieli się jak się witamy w języku, angielskim, włoskim, francuskim, niemieckim oraz hiszpańskim. Nie zabrakło również muzyki i śpiewu w języku francuskim na melodie piosenki „Panie Janie” –dzieci doskonale poradziły sobie z tym zadaniem. Przedszkolaki miały możliwość opowiedzieć o swoich podróżach oraz o pamiątkach które ze sobą przywieźli. Na koniec, wykonały przepiękne prace plastyczne.

Biedroneczki: wybrały się w podróż po Europie, miały możliwość poznać zwyczaje i tradycje wybranych państw europejskich, najpopularniejsze tańce, piosenki a także nietypowe znaki drogowe. Dzieci witały się i przedstawiały w języku angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, norweskim oraz niemieckim. Biedroneczki miały też możliwość odszukać na mapie i opowiedzieć o miejscach w których były, pochwalić się pamiątkami. Jak się okazało nauka języków „obcych” wcale nie jest taka trudna :)

Kłapouszki: mogły poznać trzy języki : angielski, niemiecki i francuski. Dzieci nauczyły się powitania we wszystkich trzech językach, wiedzą jak wyglądają flagi tych państw a śpiewanie piosenek w tych językach nie sprawiło dzieciom najmniejszego problemu

Sówki: przyniosły z domu różne przedmioty symbolizujące kraje europejskie np. długopisy, poduszkę, flagi, książki. Poznały zwroty stosowane różnych na powitanie: po rosyjsku, po czesku, angielsku, francusku. Dzieci chętnie wykonywały flagi różnych krajów plastycznych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za włączenie się do obchodów tego dnia!

#coeEDL