Aktualności‎ > ‎

Cała Polska czyta dzieciom. I Karlino też....

opublikowane: 27 gru 2019, 08:32 przez Przedszkole Karlino   [ zaktualizowane 27 gru 2019, 09:22 ]

Cała Polska Czyta Dzieciom. I Karlino też...

Przedszkole w Karlinie już od wielu lat jest czynnym uczestnikiem kampanii ogólnopolskiej promującej czytelnictwo "Cała Polska czyta dzieciom", Fundacji ABC XXI wieku.W okresie od września do grudnia w nasze placówce przeprowadzone zostały liczne działania.Promocja kampanii czytelniczej odbyła się poprzez umieszczenie plakatu w budynkach przy ulicy Moniuszki jak i Traugutta pt. "Cała Polska czyta dzieciom. I Karlino też...."

    Dzieci w każdej grupie słuchają bajek, baśni i opowiadań czytanych przez nauczycieli w czasie relaksu w ciągu dnia. Czasami oglądają piękne baśnie na ekranie tablicy multimedialnej. W ogromnym skupieniu słuchają szczególnie baśni i bajek braci Grimm, H. CH. Andersena,  J. Tuwima, J. Brzechwy,W. Chotomskiej.....Lubią też legendy polskie i nie tylko.

     W ostatnich dniach września w ramach "Ogólnopolskiego głośnego czytania dzieciom"  w nasze placówce odbyło się "Jesienne głośne czytanie". Młodsze przedszkolaki wysłuchały bajki Doroty Skwark oraz “ Małgorzaty Strzałkowskiej “Jesień”z kolekcji ABC.Grupy starsze wysłuchały opowiadania "Pani Jesień" w połączeniu z projekcją multimedialną.

     W dniach 16 – 17 października z okazji swoich urodzin odwiedził nas przyjaciel wszystkich dzieci – Kubuś Puchatek!!! Dzieci aktywnie włączyły się w zabawy prowadzone przez Kubusia.

     Od 4 do 8 listopada w przedszkolu trwał Tydzień Książki. Zakończył się dniem postaci z bajek, podczas którego dzieci mogły wcielić się w rolę swoich ulubionych bajkowych postaci. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny na plakat promujący czytelnictwo, a wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomem i małym upominkiem.

     W listopadzie z okazji obchodzonego Tygodnia Książki dzieci z grupy "Pszczółki" przygotowały przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek". Odbiorcami były młodsze grupy: "Motylki", "Żabki"  i "Prosiaczki". Wrażenia były niesamowite, a ogrom pracy włożonej w to przedsięwzięcie przez Pszczółki wraz z rodzicami, nie do ocenienia.

     Kolejnym etapem kampanii czytelniczej było zorganizowanie "Kącika wędrującej książki". Akcja   z każdym dniem cieszy się coraz większą popularnością. Przy pomocy rodziców zgromadziliśmy książki do przedszkolnej biblioteczki, w której każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dorośli jak   i dzieci. Dodatkowo dzieci w domu wykonują ilustracje do wypożyczonej, przeczytanej bajeczki  w specjalnie założonej Księdze Bajek. W grupach dzieci młodszych oraz starszych "wędruje" również Księga, w której dzieci wraz z Paniami opisują najciekawsze przedszkolne wydarzenia grupowe z ostatnich dni. W ten sposób samodzielnie stworzymy "Opowieści przedszkolne", które na zakończenie akcji wypełnią wszystkie kartki księgi, a dzieci będą jej autorami.

 

W grudniu z okazji Świąt Bożego Narodzenia rodziny przedszkolaków aktywnie włączyły się   w "Świateczne czytanie rodzin".

U Motylków czytała mama Agatki oraz Maii.

Kangurkom czytała Pani Agnieszka.

Prosiaczki odwiedził tata Poli, Pan Adam.

Kłapouszkom czytała mama Sebastiana, Pani Aneta.

Puchatkom czytała mama Lilianki, Pani Klaudia.

Pszczółki odwiedziła mama Nikodema, Pani Maja oraz tata Igi, Pan Marcin, a także Mama Maii, Pani Magdalena.

U Sówek udział w świątecznym czytaniu wzięła mama Kacpra i Oliwiera, Pani Paulina.

Żabki odwiedziła mama Julka i dziadek, Pan Krzysztof.

Dzieci wysłuchały świątecznych opowieści o Mikołaju, choince, tradycjach i obrzędach bożonarodzeniowych oraz tradycjach świątecznych innych krajów. Na kolejne czytanie umówieni jesteśmy już na 2020 rok.

Informacje o czytaniu w innych grupach znajdują się na stronach grupowych oraz fecebooku przedszkola. Serdecznie dziękujemy rodzinom!!!

 Kolejne działania z kampanii czytelniczej przed nami. Dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie i zapraszamy do dalszej aktywności.

 

 

                                                                                                                Koordynatorzy

Comments